Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

„Każdy człowiek ma w sobie dobro i pokój serca”

„Niesienie pokoju zaczyna się od uśmiechu” Matka Teresa z Kalkuty

Każdy człowiek ma w sobie dobro i pokój serca, ale tylko od niego samego zależy, czy zechce przekazywać te wartości innym. Matka Teresa uczy nas, że należy zacząć od zwykłego, życzliwego uśmiechu. W okresie, kiedy przebywałam wśród ludzi chorych, potrzebujących mnie, mojego dobrego słowa, życzliwego gestu wiele zdawało by się banalnych spraw nabrało zupełnie innego wymiaru. Tu zrozumiałam, że czasem właśnie ten jeden życzliwy uśmiech potrafi skruszyć mur nieufności, złagodzić cierpienie, poprawić nastrój …

Pomoc fizyczna jest ogromnie potrzebna chorym w pokonywaniu codziennych trudności, jednak czasem sama tylko obecność wśród nich, a nawet wspólne milczenie sprawia, że świat staje się bardziej przyjazny, ból mniej dokuczliwy i łatwiej znosić tęsknotę za bliskimi, za czymś, co już nie wróci.

Mam ogromną nadzieję, że spotkanie z chorymi ubogaciło mnie duchowo i pozwoli mi w przyszłości łatwiej zrozumieć potrzeby bliźniego oraz nieustannie pomagać mu w pokonywaniu uciążliwości życia ziemskiego, ale również, a może przede wszystkim tym bogactwem ducha z nim się dzielić.