Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

ZABAWA ANDRZEJKOWA

„Dziś cień wosku ci ukaże,
Co ci życie niesie w darze”

Andrzejki to wieczór wróżb obchodzony w wigilię świętego Andrzeja. W naszym kraju obchodzone są już od kilku pokoleń, jednak ciągle nie tracą na popularności. Niegdyś chłopcy i dziewczęta bawili się osobno, a cała zabawa miała nieco odmienny charakter. Mniej w niej było śmiechu i radości, a więcej skupienia, nawet niepokoju i wiary, że właśnie tego wieczoru przyszłość zdradza swoje tajemnice. Z biegiem czasu zwyczaje się zmieniły i dziś bawimy się wspólnie, wróżąc sobie wzajemnie i łącząc wróżby z konkursami i wesołą zabawą.

W takim też duchu wspólnej, radosnej zabawy Mieszkańcy naszego Domu spotkali się w świetlicy głównej na Zabawie Andrzejkowej, by bawić się przy dźwiękach skocznej muzyki i co najważniejsze tego dnia – sprawdzić, jakie niespodzianki spotkają nas w przyszłości. Były wróżby z butów, serca z imionami, wróżby z monet i wiele innych . Z największą jednak niecierpliwością czekaliśmy na lanie wosku. Każdy z ciekawością oglądał cień swojego woskowego odlewu i starał się odgadnąć, jaka dobra wróżba ukryła się w tym małym kawałku wosku.

Wieczorem, po skończonej zabawie, wszyscy zmęczeni lecz pełni radości rozeszli się do swoich Domów. Skończył się czas zabaw. Teraz przychodzi pora na skupienie, wyciszenie i inną radość – na Adwent – radosny czas oczekiwania na narodziny Dzieciątka.

MARTYNA ZAMIARA