Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Spacer po Wieleniu

18 stycznia 2023 roku wraz z grupą Mieszkańców wybraliśmy się na kolejny spacer po Wieleniu. Przez targowisko miejskie znajdujące się na Nowym Mieście dotarliśmy nad Nadnoteckie Bulwary, które połączone z przystanią wodną tworzą jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym mieście. Przedłużeniem bulwarów jest przystań wodna ”Łazienki” oraz park ornitologiczno – przyrodniczy. Miejsce bardzo nowoczesne – kompleks sprzyjający miłej i aktywnej rekreacji, ale też edukacji. Można posłuchać odgłosów ptaków, poznać ich pochodzenie i ogólną charakterystykę każdego z przedstawionych tam gatunków.

Dodać należy, że Towarzystwo Urbanistów Polskich w Poznaniu wyłoniło zwycięzców konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce, którą okazały się właśnie Bulwary Nadnoteckie w Wieleniu. Projekt wykonało studio Neostudio Architekci Bartosz Jarosz oraz Paweł Świerkowski, a w uzasadnieniu można przeczytać, że jest to ciekawa, czytelnie oraz zapraszająco wykreowana przestrzeń, która połączyła tkankę miejską z rekreacją nad rzeką. Architekci ocenili miejsce, jako estetyczne i odpowiadające trendom współczesnej urbanistyki.

W drodze powrotnej udaliśmy się do Szopki Bożonarodzeniowej znajdującej się przy kościele parafialnym. Przepiękna szopka wykonana z drewna w środku święta rodzina, wokoło pastuszkowie, zwierzęta, wędrowcy w postaci Trzech Mędrców ze wschodu. Jej piękno i szczególny klimat wywołał dreszcz w sercu.

Po długim spacerku – dotlenieni w dobrych humorach – wróciliśmy do Domu. Rześkie zimowe powietrze, pozytywnie wpływa na układ odpornościowy i wywołuje zadowolenie. Uświadamia, że zamiast siedzieć nudząc się bezmiernie, możemy mimo chłodu w pełni korzystać z uroków zimy.