Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Sanem przez Wolę (i nie tylko) – śladami Matki Matyldy Getter

8 listopada zebraliśmy się w świetlicy głównej, aby obejrzeć film oparty na prawdziwych wydarzeniach pt. „Sanem przez Wolę (i nie tylko) – śladami Matki Matyldy Getter”.

Historia Matki Matyldy Getter zaczęła się na ulicy Krochmalnej w Warszawie. To tam spędziła swoje dzieciństwo mieszkając z rodzicami, dziadkami i dziewięciorgiem rodzeństwa. Uczęszczała do katolickiej szkoły prowadzonej przez Siostry Zakonne ze Zgromadzenia Rodziny Maryi.

Matka Matylda Getter dzięki rozbudowanej sieci sierocińców kierowanych przez swoje Zgromadzenie, prowadziła szeroką akcję ukrywania żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Współpracowała również z Polskim Państwem Podziemnym i wspierała ludność cywilną podczas Powstania Warszawskiego.

Matka Matylda była skromną osobą, bardzo ceniła sobie wszelkie wartości, a przede wszystkim ludzkie życie. Otwierając swoje serce Żydom i ratując ich podczas okupacji dała przykład bezinteresownej miłości i walki o najwyższe wartości. Zmarła 8 sierpnia 1968r. w wieku 98 lat.

Historia Matki Matyldy Getter poruszyła wszystkich widzów i na nowo uświadomiła, że życie ludzkie ma ogromną wartość.

Elżbieta Graś