Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

„Błogosławieni, których godzina próby
zastanie pod krzyżem z Maryją”
Św. Zygmunt Feliński

Czas Wielkiego Postu to okazja na refleksję, na przygotowanie serca do Świąt Wielkiej Nocy tak, by za 40 dni stojąc z Marią Magdaleną przy pustym grobie, spotkać Zmartwychwstałego Pana.
Tradycyjnie już w Wielkim Poście – w tym roku miało to miejsce w dniach od 21 do 24 lutego – przeżywaliśmy w naszym Domu Rekolekcje Wielkopostne.
Tegoroczne hasło rekolekcji, które prowadził Ojciec Joachim Kusza ze Zgromadzenia Ojców Oblatów z Poznania brzmiało: „Krzyż Chrystusa”. Wspólnie przeżyte 3 dni, to był dla każdego niezwykły czas. Czas skupienia, wyciszenia i zasłuchania się w Słowo Boże. Na nowo odkrywaliśmy fakt, że Chrystus jest obok nas, za nas umarł na krzyżu i wyciągając pomocną dłoń prowadzi do Miłosiernego Boga Ojca.
Każdy z Mieszkańców mógł przygotować się na spotkanie ze Zmartwychwstałym poprzez Sakrament Pokuty, z którym Spowiednicy dotarli na wszystkie oddziały.
Zwieńczeniem nauk rekolekcyjnych była uroczysta Eucharystia. Mieszkańcy ochoczo włączyli się w ubogacenie jej oprawy poprzez: śpiew, liturgię słowa, Modlitwę Wiernych oraz procesję z darami, które złożyli u stóp ołtarza.
Każdy z biorących udział w Mszy Świętej mógł ucałować wystawiony przed ołtarzem Krzyż i tym samym wyznać swoją wiarę w Jezusa – naszego Zbawiciela. Ojciec wręczał przy tym wszystkim mały, drewniany krzyżyk, aby codziennie przypominał nam moc płynącą z tego znaku naszego Zbawienia.
Na koniec przedstawicielka grona Mieszkańców skierowała pod adresem Ojca Joachima wyrazy wdzięczności za wspólnie spędzone chwile i z zapewnieniem pamięci w modlitwie wręczyła wiązankę kwiatów.

S. KATARZYNA PIĄTKOWSKA