Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Obchody roku Św. Zygmunta Felińskiego w Poznaniu

„Jeśliby ktoś was namawiał do czynu, którego popełnić się nie godzi bez uchybienia prawom Bożym i Kościoła, odpowiadajcie: non possumus”.

Wydarzenia Wiosny Ludów 1848 roku na terenie Wielkopolski miały wielu naocznych świadków, a jednym z nich był nasz Święty Założyciel. Zostawił On bardzo obszerne wspomnienia o wydarzeniach tamtych dni, jednak myślę, że późniejszy Arcybiskup Warszawski oraz Święty Kościoła Katolickiego nie jest mimo to dostatecznie znany w naszym regionie.

19 czerwca w Poznańskiej Archikatedrze, pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego odprawiona została uroczysta Msza Święta, podczas której zainaugurowano wspominany niedawno Szlak Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego oraz poświęcono tablicę upamiętniającą tego Wielkiego Patriotę. Mieszkający w Mosinie historyk – Pan Wojciech Czeski – który zajmuje się badaniem wielkopolskiego fragmentu życia Św. Zygmunta, podzielił się z zebranymi fragmentami swoich badań, wspominając między innymi o Jego kontaktach z Juliuszem Słowackim. Arcybiskup Gądecki w swojej homilii tak pięknie przedstawił zasługi Św. Zygmunta dla Wielkopolski, że mimo wielu wcześniejszych już obszernych publikacji, z ogromną uwagą wsłuchiwali się w nią zgromadzeni w katedrze kapłani, siostry zakonne oraz wszyscy zaproszeni goście. Po Eucharystii, na placu wokół katedry, uczestniczyliśmy w procesji z relikwiami tego wielkiego bojownika o polskość. Piękne świętowanie zakończyliśmy agapą, w której udział wzięli wszyscy uczestnicy Mszy Świętej, z Arcybiskupem Stanisławem, Matką Generalną Janiną, która niedawno zakończyła swoją kadencję i Matką Prowincjalną Reginą na czele. Radości tego pięknego wydarzenia nie przyćmił nawet wszechobecny skwar, za co dziękujemy Dobremu Bogu. Może nieco zmęczeni, ale bardzo radośni wróciliśmy do domu pamiętając o pięknych słowach i czynach naszego Świętego.

Szczęść Boże
S. Barbara Borowiak