Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Matusia

1 grudnia 2022 r. w 80. rocznicę powołania Rady Pomocy Żydom, przy Delegaturze Rządu RP na Kraj „Żegota”, w kinie Atlantic w Warszawie miała miejsce premiera filmu dokumentalnego „Matusia”.

„Matusia” to film Instytutu Pamięci Narodowej – niezwykła opowieść o Sprawiedliwej: Matce Matyldzie Getter czyli tytułowej Matusi, która – jak już kiedyś wspominałam – mówiła:  „Ktokolwiek przychodzi na nasze podwórko i prosi o pomoc, w imię Chrystusa, nie wolno nam odmówić.” Matka Matylda, to Przełożona Prowincji Warszawskiej – inicjatorka i główna koordynatorka akcji ratowania dzieci żydowskich podczas II wojny światowej przez zakonnice naszego Zgromadzenia. To ona zobowiązała się przyjąć każde dziecko osób aresztowanych lub znajdujących się w potrzebie. Swoim wychowankom zapewniała odpowiednie warunki materialne, dbała o ich kształcenie, o stworzenie im spokojnej, rodzinnej atmosfery. W sieci sierocińców prowadzonych przez Zgromadzenie, udało jej się uratować ponad 500 dzieci, a także około 250 dorosłych. Starania ocalonych przez nią Żydów sprawiły, że Instytut Yad Vashem: World Holocaust Center, Jerusalem pośmiertnie nadał jej tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Siostra Matylda Getter wspierała też ludność cywilną podczas Powstania Warszawskiego, współpracowała z konspiratorami z Polskiego Państwa Podziemnego i prowadziła akcje niesienia pomocy osobom aresztowanym przez Niemców.

Dziękujemy dziś Dobremu Bogu za tę niezwykłą osobę, a Instytutowi Pamięci Narodowej za przybliżenie jej postaci poprzez ten film naszym rodakom i nie tylko, a zwłaszcza za ocalenie od zapomnienia wspaniałego dzieła bohaterskiej niezwykle Zakonnicy.

Szczęść Boże
S. Ewa Pollus