Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

I SESJA WARSZTATÓW CERAMIKI ARTYSTYCZNEJ – „NIE ŚWIĘCI GARNKI LEPIĄ”

Dzięki uprzejmości Dyrektora Domu Pomocy Społecznej Pana Marka Grzegorzewskiego i Fundacji „Strefapl”, terapeutki naszego Domu mogły wziąć udział w I Sesji Warsztatów Ceramiki Artystycznej – „Nie święci garnki lepią”, które odbyły się w Pracowni Artystycznej „Pod Zieloną Kurą” – w Mórkowie koło Leszna.
Warsztaty były bardzo intensywne i ciekawe, przygotowane z wielką starannością. Doskonała organizacja, piękne, tętniące życiem otoczenie i uroki natury, doskonale wpływały na twórcze myślenie i zaangażowanie uczestników. Niewielka, bo licząca zaledwie 10 osób grupa kursantów, w skład której wchodzili pracownicy socjalni, opiekunowie oraz instruktorzy terapii zajęciowej z Poznania i okolic, doskonale się porozumiewała. Wspólne cele, zainteresowania i ukierunkowanie pracy na opiekę nad osobami starszymi oraz poszerzenie swoich umiejętności manualnych sprawiły, że w tak krótkim czasie, grupa doskonale się zintegrowała.
Artyści prowadzący warsztaty starali się przekazać kursantom jak najwięcej wiedzy – zarówno tej książkowej – teoretycznej, jak i tej praktycznej, wynikającej z własnych doświadczeń i potknięć. Podczas zajęć można było zrealizować własne projekty i pomysły, bo w pracowni znajdowały się konieczne do tego materiały – wszystko do naszej dyspozycji. Zapoznaliśmy się z różnymi technikami lepienia gliny, pracowaliśmy metodą wałeczków, wyklejaliśmy z plastra oraz miseczki wyprowadzonej z kuli.
Warsztaty wiele nas nauczyły. Pokazały czym jest glina i pozwoliły poczuć magię rzemiosła – dotąd dla nas nieznanego i niedostępnego. Uświadomiły nam również fakt, że dopóki samemu się nie spróbuje i nie da sobie szansy, to samo nic się nie wydarzy. A glina …. Glina pozwala się kształtować tak, jak nasze życie i praca. Czasem jest trudniej, kiedy się wszystko rozpada, innym razem zbyt wcześnie wysycha i trzeba dodać wody, by znów wszystko skleić w całość. Zawsze jednak jest to dzieło wykonane przez nas samych.
Nigdy nie wiadomo, co powstanie z małego kawałka gliny. Dokładnie tak samo, jak w naszej pracy. Praca z Seniorami zaczyna się od małych kroczków … Poznajemy Mieszkańca, zbliżamy się do niego, otwieramy się na jego potrzeby, zbieramy informacje i zaczynamy pracę z nim i nad nim.
Kształtujemy jego możliwości i zaangażowanie, pozwalamy ukrytym umiejętnościom wyjść na zewnątrz, a skrytym czasem i zamkniętym w sobie ludziom otworzyć się na świat. Wszystko jednak zależy od tego, ile pracy i zaangażowania włożymy w swoje dzieło. Dokładnie tak jak z tym kawałkiem gliny z którego może powstać coś wspaniałego.
Już niedługo, bo 29 czerwca jedziemy na II sesję Warsztatów Ceramicznych. Tym razem będziemy miały okazję pracować z naszymi Mieszkańcami. Wierzymy, że i ich uda się zarazić pozytywną energią i magią, jaka płynie z pracy z tym poddającym się naszym zabiegom materiałem. Mamy ogromną nadzieję, że z czasem to doświadczenia uda się przełożyć na zajęcia w naszym Domu i z naszymi Mieszkańcami budować wspólne, małe dzieła.

MARTYNA MARCZAK