Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Festiwal Poezji mówionej i śpiewanej

  Kolejny raz, liczna grupa naszych Mieszkańców miała zaszczyt uczestniczyć w niezwykle wartościowym spotkaniu kulturalnym, które odbyło się w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Wieleniu.
  XXII już Festiwal Poezji mówionej i śpiewanej odbył się 22.03.2019. Wydarzenie zgromadziło młodzież z okolicznych szkół podstawowych i średnich a na widowni zebrały się chyba wszystkie pokolenia: począwszy od małych, kilkuletnich dzieci, które miejmy nadzieję zakochały się w poezji i już za kilka lat pozwolą nam usłyszeć słowa narodowych pisarzy
  i piosenkarzy w ich wykonaniu, przez wieleńską młodzież, która podziwia piękne występy swoich rówieśników, jak i seniorów podziwiających odwagę, siłę i wrażliwość młodszych pokoleń w ukazywaniu piękna, szczerości i mądrości zapisanej lata temu przez wieszczy i w każdym czasie brzmiącej inaczej – prawdy.
  Spotkanie to sprawiło, że nasi Mieszkańcy mogli doznać głębszych chwil przemyśleń, poczuć dobro, odnaleźć w sobie i bliźnim jeszcze więcej szlachetności i wrażliwości. Na chwilę przenieśliśmy się w świat pięknych słów i dźwięków które tak naprawdę na co dzień są dookoła nas, jednak w biegu dnia codziennego coraz mniej zdajemy sobie z tego sprawę. A czego więcej pragnąć w tym pięknym czasie Wielkiego Postu, który jest dla nas coroczną okazją do pracy nad samym sobą ?
  Wierzymy że słowa Marka Grechuty, które tak głęboko wryły się w nasze serca na zawsze w nich pozostaną i pozwolą nam stać się jeszcze lepszymi ludźmi- bo na tym zależy nam najbardziej:

„Bo wolność- to wśród mądrych ludzi żyć,
widzieć dobroć w oczach ich i szczęście.
Wolność – to wśród życia gór i chmur
poprzez każdy bór i mur znać przejście…

Wolność lśni wśród gałęzi wielkich drzew,
które pną się w słońce, każda w swoją stronę.
Wolność brzmi jak radosny ludzi śmiech,
którzy wolność swą zdobyli na obronę-

Zwycięstwa, mądrości, prawdy i miłości,
spokoju, szczęścia, zdrowia i godności.
Wolność to diament do oszlifowania
a zabłyśnie blaskiem nie do opisania…

A wolność, to królestwo dobrych słów,
mądrych myśli, pięknych snów,
to wiara w ludzi..

Wolność,
ją wymyślił dla nas Bóg.
Aby człowiek wreszcie mógł
w Niebie się zbudzić”

MARTYNA MARCZAK