Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Dzień Mamy

  „Mamo, szukałam Cię w Twoim domu.
  Gdzie jesteś?
  Płaszcz Twój w sieni.
  Każda deska podłogi krok Twój unosi.
  Każda bryłka powietrza Tobą się mieni.
  Nad miejscem przy stole gaśnie Twój uśmiech.”.
  Anna Kamieńska

  Maj…
  Miesiąc szczególny, poświęcony najlepszej z Matek, ale też miesiąc, w którym święto obchodzą nasze kochane, ziemskie matki. Poeci w swoich utworach niejednokrotnie czcili miłość matczyną, dziękowali za każdy radosny dzień, za to, że kiedy wszyscy i wszystko zdawało się być przeciwko – ona jedna trwała zawsze przy swoim dziecku. Żadne słowa nie są w stanie wyrazić ani matczynej miłości, ani naszej wdzięczności . Możemy tylko powtórzyć za Wandą Grodzieńską:
  „…dzisiaj za twe troski, trudy, poświęcenia,
  Za twą miłość matczyną nigdy nie zachwianą
  Mogę tylko twą szyję otoczyć ramieniem
  I szepnąć ci do ucha: Dziękuję ci, mamo.”
  Wiele dni w naszym życiu upłynęło i wielu z nas nie może już przytulić się do matczynego serca, powiedzieć mamie, jak ją bardzo kocha. I tylko wdzięczną pamięć przekazać słowami poety:
  „W ciemnościach postać mi stoi matczyna,
  Niby idąca ku tęczowej bramie –
  Jej odwrócona twarz patrzy przez ramię,
  I w oczach widać, że patrzy na syna.”
  Dzisiaj, wszystkim Matkom z okazji ich święta pragnę z całego serca podziękować za trud macierzyństwa i życzyć, aby nigdy nie zapomniały myśli Błogosławionej Marceliny Darowskiej:
  „Kobieta, Matka nowego pokolenia- matką jest przyszłości, bo dzieci i młodzież ręka jej pielęgnowane i piętno jej na sobie mające – to przyszłość świata. Kobieta to anioł rodzinnego życia, domowej zagrody, lub ich trucizna. Mąż, dzieci, słudzy, dom cały – wiernym jej odbiciem …”

  Szczęść Boże

  S. Ewa Pollus