Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Choroba i cierpienie to stały składnik ludzkiej egzystencji

11 lutego – w dzień wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, w Kościele Powszechnym 31 już raz, obchodzono Światowy Dzień Chorego. Tegoroczne obchody odbyły się pod hasłem “Miej o nim staranie”. W orędziu przygotowanym przez Papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego 2023 czytamy, że choroba jest częścią ludzkiego doświadczenia. Może jednak stać się ona czymś nieludzkim, jeśli jest przeżywana w izolacji i opuszczeniu, jeśli nie towarzyszy jej troska i współczucie.

Ojciec Święty Franciszek zauważa, że to właśnie postawa względem chorych pokazuje, jaki jest stan naszej wspólnoty, czy idziemy razem czy nie. Światowy Dzień Chorego jest jednak nie tylko okazją, do tego, aby mówić o chorych. Jest również sposobnością, aby zobaczyć wielu współczesnych Samarytan, którzy cicho i wytrwale im służą. W sobotnie przedpołudnie – z tej właśnie okazji – w kaplicy naszego Domu odbyła się uroczysta Msza Święta. Udział w Eucharystii wzięli licznie zgromadzeni nasi Mieszkańcy. Zaangażowali się oni w jej oprawę czytając Słowo Boże, Modlitwę Wiernych, a także przynosząc do Stołu Bożego dary w postaci światła, owoców, kwiatów oraz chleba i wina. Podczas Mszy Świętej Kapłani udzielili wszystkim jej uczestnikom Sakramentu Namaszczenia Chorych.

Uroczyste błogosławieństwo udzielone zgromadzonym zakończyło tę niecodzienną Ofiarę Ołtarza, a wszystkim Mieszkańcom, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogli przybyć do kaplicy Kapłani błogosławili w ich pokojach.

Notatkę sporządziła: Iwona Zagozdon – Szmyt