Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

1050 lat…

  Tyle czasu upłynęło od dnia, kiedy to 2 lata po Chrzcie Polski, powstało pierwsze na ziemiach polskich – Biskupstwo Poznańskie, które obejmowało całe państwo polskie i było wprost zależne od Stolicy Apostolskiej. Od 2 grudnia 2017 r. do 25 listopada roku bieżącego, trwa z tej okazji Rok Jubileuszowy. W dniach od 22 – 24 czerwca w Poznaniu odbyły się centralne obchody tak wspaniałego Jubileuszu. W piątkowe popołudnie wyruszyłyśmy zatem do Poznania, aby wziąć udział w jednym z punktów tej niezwykłej uroczystości – koncercie światowej sławy kwartetu wokalnego Il Diwo, który miał miejsce w plenerze, przy Archikatedrze Poznańskiej, u brzegu Warty. Wśród wielkiej rzeszy Poznaniaków był też Legat Papieski, kard. Dominik Duka – prymas Czech i arcybiskup Pragi, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz kilkudziesięciu arcybiskupów i biskupów polskich z Prymasem Polski Arcybiskupem Wojciechem Polakiem na czele.
  Występ wielkich tenorów poprzedził koncert z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej związanych z Poznaniem. Zaprezentowali oni utwory przywołujące odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz zwycięskie powstanie wielkopolskie. Do wspólnego śpiewania polskich pieśni i piosenek patriotycznych zaproszono także publiczność. Śpiewaliśmy zatem wraz z chórem i orkiestrą Teatru Muzycznego w Poznaniu, wspomagając się specjalnie przygotowanymi na tę okazję śpiewnikami zawierającymi teksty wszystkich tych utworów.
  Około godziny 20,30 wyszli na scenę: hiszpański baryton Carlos Marin, szwajcarski tenor Urs Toni Bühler, amerykański tenor David Miller oraz francuski tenor Sébastien Izambard. Od samego początku nie ustawały brawa – śpiewacy wspaniale łączyli operę i muzykę klasyczną, przedstawili znane i lubiane standardy muzyki światowej. To była wspaniała uczta i pewnie niepowtarzalna, bowiem nie wiadomo, czy będzie nam dane kiedykolwiek jeszcze uczestniczyć w tak pięknym koncercie.
  Zwieńczeniem piątkowych uroczystości był barwny pokaz sztucznych ogni, na tle rozgwieżdżonego nieba.
  Dziękujemy raz jeszcze najpierw Dobremu Bogu za szczęśliwą podróż i Siostrze Przełożonej Barbarze Borowiak za zorganizowanie wyjazdu na tak wspaniałe wydarzenie.

S. EWA POLLUS